Bře
23

matejcikSnad se na mne Honza nebude zlobit, když ho označím za „enfant terrible“ české (ale vlastně i světové) Wherigo scény. V době, kdy odvážnější začínali lovit první Wherigo, ti více odvážní a mající současně dostatek času a nervů tvořili své první cartridge, tak on se rozhodl že si napíše rovnou vlastní player na Wherigo…

Jsi znám coby tvůrce OpenWIG = alternativního playeru Wherigo cartridgí na mobilní telefony. Ovšem v době, kdy jsi ho začínal psát, jsi vlastně s geocachingem začínal. Koneckonců dnes máš odloveno jen 15 kešek. Jak jsi se k tomu tedy vlastně dostal ?

Vlastně celkem náhodou. GPSku (tedy bluetooth modul k telefonu) jsem si pořídil hlavně kvůli inline bruslení, abych si mohl měřit délky tras a rychlost a podobně. Pak jsem hledal, co zajímavého se s tou GPSkou dá dělat, našel jsem geocaching a přes něj wherigo.
A zatímco lovení kešek mě moc nevzalo (nemám holt duši lovce-sběrače), tak wherigo se mi líbilo prakticky od chvíle, kdy jsem si přečetl úvodní odstaveček na wherigo.com ;e) Hlavně tím, že jeho možnosti jsou vpodstatě neomezené.
Tak jsem si začal zjišťovat detaily. Napřed to, že přehrávač pro javové mobily neexistuje. Kupovat kvůli tomu PDA nebo nedejbůh Colorado se mi opravdu nechtělo. Pak jsem ale zjistil, že je to v jazyce Lua. A na jazyk Lua že existuje javový virtuální stroj (tzn. něco, co dělá většinu té „těžké práce“). A že tedy kdybych to chtěl zkoušet na mobilu zprovoznit, tak by stačilo zařídit, aby se seznamy předmětů ukazovaly na displeji a aby se zóny správně aktivovaly, a aby se braly souřadnice z gps… a že je toho sice dost, ale všechno jsou to vlastně drobnosti. „Vždyť to přece nemůže být tak těžké“.
…no a nebylo :e)

Musím se přiznat, že když jsem si poprvé v diskusním fóru na geocaching.cz povšiml tvého příspěvku že začínáš tvořit OpenWIG, tak jsem tě měl za šílence, který netuší, do čeho se pouští. A pak jsem jenom sledoval s jakou rychlostí vydáváš nové releasy a jak se OpenWIG pomalu stává skutečností. To musela být ale šílená práce  ?

To ale není otázka ;e)
No hlavně na začátku jsem nad tím strávil spousty bezesných nocí, pokud si to dobře pamatuji tak prvních několik týdnů jsem tomu dal tak šest až osm hodin každý druhý den. Tedy vlastně každou druhou noc – jestli si vzpomínáš že releasy většinou přicházely tak ve čtyři hodiny ráno :e)
Ale hodně mě to bavilo. Hlavně proto, že na začátku to opravdu byla spousta drobností, každá jednotlivá vlastnost mi zabrala třeba hodinu samotné výroby, hodinu ladění, a pak to prostě fungovalo. Takže jsem měl pocit, že ta práce jde skvěle od ruky a že teda „ještě támhleto bych mohl stihnout“ a že „by to šlo udělat takhle…“ a vyvolávalo to spoustu nápadů, které jsem samozřejmě hned musel zapracovat, abych je nezapomněl… a pak jsem měl radost, když to opravdu fungovalo, nebo když se mi podařilo něco obzvlášť chytře vyřešit. (Ačkoliv dobrá polovina z těch „chytrých řešení“ se mi potom šeredně vymstila.)

Potom, když už byl ten základ hotový, okolo verze 0.2.9, přišla taková krize – všechny ty jednoduché drobnosti už byly probrané a přišla řada na větší věci. A hlavně tyhle „větší věci“ byly spolu dost úzce provázané…
příklad: chtěl jsem možnost výběru typu GPS (ruční zadávání, bluetooth, interní atd.). Takže jsem potřeboval jednak obrazovku Nastavení, kde si uživatel bude moci vybrat, jednak způsob ukládání těch nastavení a jejich obnovení při příštím spuštění, potom zapracovat do celého programu myšlenku, že není jen Jedno Jediné A Pravé GPS zařízení, a okolo toho spoustu detailů, aby se to chovalo přívětivě (třeba že když si uživatel vybere interní GPS, mělo by se automaticky zrušit spojení s bluetooth GPS, pokud nějaké je). Celkově zase práce tak na osm hodin, ale musí se udělat celá najednou, protože jedno bez druhého nemůže fungovat a nedá se testovat. A navíc když už jsem na některé části začal, tak se vždycky ukázalo, že je to provázané ještě s dalšími a dalšími věcmi.
Takže mě to celkem odrazovalo a byl to jeden z důvodů, proč se koncem května vývoj úplně zastavil a přes prázdniny jsem nenapsal prakticky ani čárku.

A k „aktivnímu“ vývoji jsem se vrátil zase v podstatě náhodou. Vrtala mi hlavou taková zdánlivě nevinná chybka – že když se přeruší spojení s GPS modulem, tak se aplikace ukončí. HandyGeocaching to dělal taky, takže jsem si myslel, že je to normální. Jenže se ukázalo, že TrekBuddy s tím problém nemá. Což mě vedlo k přesvědčení, že to má asi nějak chytře ošetřené, a hrozně mě zajímalo jak.
Po pár dnech usilovného hledání jsem zjistil, že ve skutečnosti to je naopak – TrekBuddy to nijak chytře neošetřuje, ale v Handym byla (a pokud vím tak dosud je) chyba, která způsobí pád aplikace, když se bluetooth modul odpojí. A protože části kódu pro komunikaci s GPSkou jsem bral právě z Handyho, bylo jasné, odkud vítr vane.
Když jsem si pak chtěl vyzkoušet, jak to opravit, tak jsem přitom rovnou pozměnil pár věcí souvisejících s detekcí zón, a kvůli tomu jsem musel upravovat jiné věci … a právě kvůli tomu provázání, které mě původně tak odrazovalo, jsem vlastně „naráz“ přepsal celou tu velkou část a bylo.

Od té doby jsou to povětšinou zase ty drobnosti, které jsou rychle hotové. Ale teď už je jich výrazně míň, takže tím netrávím zdaleka tolik času jako loni na jaře.

….jsem to koukám pojal tak trochu jako „historky z historie projektu“ .e) no nevadí.

Na eventu jsi mimo jiné mluvil o projektu Earwigo. Můžeš k tomu pár slov ?

Inu, to bylo tak… (tady se matejcik rozvykládal tak, že jsme se rozhodli udělat z toho samostatný článek – pozn. ZCh)

Plány s OpenWIG do budoucna ?

Těžko říct. Co bude potřeba. V tuto chvíli OpenWIG verze 0.3.07 tak nějak „všechno umí“. Má různé nedostatky na některých telefonech, a vím o pár vlastnostech z Wheriga, které ještě nefungují (tři z nich jsem teď musel dodělávat kvůli Arabele, a stejně jsem na místě selhal kvůli čtvrté, kterou jsem přehlédl), ale jinak je to tak nějak „hotové“…

Určitě tedy budu muset ještě dodělat ukládání a načítání. Je sice fakt, že OpenWIG prakticky nepadá, ale může se stát leccos – dojde baterie v telefonu nebo v GPSce, hráč musí nutně odletět do New Yorku (nebo s dítětem k doktorovi), hráč je blb a aplikaci si vypne (to jsem si prosím vyzkoušel sám na sobě)… Navíc nahrávání .gws souborů na wig.com je oblíbeným způsobem odemykání cartridgí.

Další krok je asi dokončení „všech známých vlastností Wherigo“, kdy si to prostě detailně projdu, na emulátoru si ujasním, jak přesně se co chová, a zkontroluji, že v OpenWIGu je to stejné … a pak získanými informacemi doplním wiki na wherigobuilder.wikispaces.com
Pak přijde na řadu velká generálka algoritmu pro detekci přítomnosti v zóně. Ten současný sice funguje dobře, ale pořád tam nemám moc zvládnuté ty situace, kdy hráč chodí s gpskou přesně po hranici zóny, takže poloha skáče ven a dovnitř. A taky je tam prostor pro optimalizaci.
Ono prostoru pro zrychlení a zmenšení nároků na paměť je tam pořád relativně dost. Ale vtipné je, že i tak to na těch telefonech chodí příjemně rychle. (Kromě tradičně pomalých symbianových nokií. Nechtěl by si někdo napsat SymbianWIG ?) To si pak jeden říká, co sakra ten oficiální Player dělá, že na PDAčku potřebuje tolik paměti a tak rychlý procesor.

A potom různé drobné detaily. Třeba detekci výrobce telefonu a automatické pozapínání nebo povypínání některých vlastností. Zastávám názor, že čím méně se toho uživateli nechá k nastavení, tím lépe pro všechny zúčastněné, a že není důvod chtít po uživateli, aby něco věděl, když si to aplikace umí stejně dobře zjistit sama.
Říkejme tomu třeba „zblbuvzdornění“. :e)
Pak mám v plánu noční režim pro navigační šipku, taky se mi líbí ty „mapy“ zón, které umí kreslit Player na PDA…

Experimentálně bych se mohl odklonit od nativního rozhraní telefonu a naprogramovat ty seznamy zón a předmětů tak, jak vypadají v oficiálním Playeru. Konkrétně u zón je to hodně šikovné – že je na první pohled vidět, jak daleko a kterým směrem která zóna leží.
Jenže to už by potom možná chtělo verzi Full a verzi Lite, a zatím se mi moc nechce to rozdělovat.

To je tak nějak všechno. U aplikace typu OpenWIG se nedá moc přemýšlet o inovacích – ve chvíli, kdy to bude umět přehrát libovolnou cartridge na libovolném telefonu, už prostě nebude prostor přidělávat nějaké další vlastnosti. Alespoň mě žádné smysluplné nenapadají, návrhům se samozřejmě nebráním.

…kdyby se mi povedlo tu „úplnost“ zvládnout do dubna, bylo by to pěkné. Pak bych se mohl chlubit, že jsem to měl hotové přesně za rok .

A osobní plány vůbec ?

dokončit školu, dát výpověď v práci, odjet tak na dva roky do Austrálie a po návratu ovládnout svět ;e)
Osobních plánů mám hrozně moc, protože mě baví brát různé více či méně šílené nápady a přicházet na způsoby, jak je realizovat. A abych je všechny stihl, musel bych se asi rozkrájet.
V poslední době třeba nejvíc přemýšlím o nápravě katastrofálního stavu zvukových API v Linuxu, učení se na kytaru a několika různých letních dovolených.

Co se wheriga týče, mám v hlavě dvě cartridge, několik vylepšení pro Earwigo, a pár zajímavých konceptů, které by mohly usnadnit tvorbu cartridgí obecně.

Ale teď má celkem velkou prioritu škola – jsem už pátým rokem na matfyzu, takže aspoň toho bakaláře bych konečně mohl dodělat ;e)

Dokázal bys odpovědět na otázku „Kam kráčíš, Wherigo ?“ ?

Můžu to zkusit :e)
Takové Wherigo(tm) jako produkt Groundspeaku podle mě kráčí kamsi do horoucích pekel. Teď se tedy Jeremy opět na fóru ozval s oficiálním vyjádřením ( http://forums.groundspeak.com/GC/index.php?showtopic=210705&st=0&p=3828402&#entry3828402 ), ale z něj plyne víceméně to, že už minimálně půl roku prostě nejsou lidi a v dohledné době ani nebudou. Takže Groundspeak bude „víc podporovat“ Earwigo, možná dokonce otevře zdrojový kód oficiálního Builderu (o Playerech tam tedy nepadlo ani slovo) a nasadí nějakého agenta do fóra, aby to nevypadalo jako dosud, že bylo ze strany Groundspeaku veliké ticho po pěšině.
Ale taky Jeremy celkem otevřeně píše, že geocaching vydělává a wherigo se jenom veze. Takže má logicky velmi nízkou prioritu. K tomu se asi nedá nic dodat.

Ale podle mě to zas tak moc nevadí. Protože se pomaličku přibližujeme ke kritické mase lidí, která je potřeba pro přežití té myšlenky. Buildery máme, Playery máme, wherigo.com katalog máme, a i kdyby se na to Groundspeak vykašlal úplně, tak si komunita může hrát.

Hlavně už se za ten rok života ukázaly vhodné postupy pro různé úlohy, leccos je vyzkoušeno, umíme odlišit dobré cartridge od špatných, na fórech se pohybují lidé se zkušenostmi, kteří umí dobře poradit.
Ale současně je ve wherigu pořád obrovský nevyužitý potenciál, spousta prostoru k objevování. Je to ještě pořád něco nového, každý tvůrce cartridge může být originální. A to je myslím lákavé.

VN:F [1.9.5_1105]
Hodnocení: 3.6/5 (celkem 11 hlasů)
matejcik, 3.6 out of 5 based on 11 ratings
Sdílej s přáteli:
  • Facebook
  • Twitter
  • Digg
  • del.icio.us
  • Google Bookmarks


Zaslat komentář


9 * three =

Jméno: 
Email: 
URL: 
Text komentáře: