Bře
20

arabelaNedávno publikoval 2 Wherigo – počátkem ledna to byla „Arabela“, a necelé dva měsíce na to play anywhere „CWG hide and seek“. Obě tak trochu výjimečné. První (jak soudím podle logů) zase posunula laťku Wherigo tvorby u nás o kus výš, a ta druhá je docela netradiční myšlenkou na využití Wherigo.

Když jsem ho požádal, zda by kromě pár příspěvků nepomohl i s doprogramováním webu samotného, měl jsem dojem, že snad má kouzelný prsten. Vyslovil jsem třeba nápad, že by na webu mohla být mapa českých Wherigo; a za chvíli tam už byla! Takže je docela možné, že na obrázku vlevo není symbol jeho cartridge – princezna Arabela. Třeba je to (v princeznu Arabelu proměněný) me2d09 …

Jak tě napadlo vytvořit Wherigo hru podle počítačové hry?

Wherigo mě zaujalo hned jak o něm vyšel článek na navigovat, stáhl jsem si builder a zjistil, že je úplně nepoužitelný (současný builder je oproti tomu kus geniálního software). To mě tedy na nějaký čas odradilo. Asi po půl roce jsem se zajímal o to, jak se píšou pluginy pro World of Warcraft a zjistil sem, že se píšou ve stejném jazyku jako Wherigo (lua). Poté jsem objevil úžasné stránky wherigobuilder.wikispaces.com a zjistil jsem, že Wherigo se dá opravdu programovat.

DOSovou hru Arabela jsem znal z dávných dob, byla to jedna z porvních her co jsem celou „dohrál“. Takže už chybělo jen vymyslet lokaci 200 metrů od mého bydliště :)  a začít psát.

Byla možnost vyjít ze scénáře stařičké textovky zjednodušením, anebo spíše komplikací ?

Především to byla pro mě velká inspirace a určitě to bylo zjednodušení v tom smyslu, že jsem nemusel vymýšlet pravidla, názvy předmětů. Na druhou stranu to samozřejmě přináší komplikace. Především jsem musel pořádně zjistit jak DOSová hra funguje. Takže v přípravné fázi jsem ji dohrál asi 3x. Dostal jsem se do fáze, kdy mě bílé písmo na černém pozadí dovádělo k šílenství :) .

Celkově to hodnotím pozitivně, myslím že počítačové hry jsou pro wherigo velmi dobrou inspirací.

A co bylo inspirací k té druhé cartridgi (play anywhere „CWG hide and seek“) ?

To byl asi Sutechův event Wherigo s prstem v nose. Připravoval jsem se na část pro pokročilé (na kterou nakonec nedošlo) a řekl jsem si, že nejlepší bude ukázat nějaké funkce na konkrétním příkladu. Chtěl jsem, aby tam bylo generování zón a hromadné přiřazování akcí k předmětům. Tak z toho nakonec vykrystalizovala hra na schovávanou. Nápad s tím, že se budou schovávat CWG přišel automaticky, hlavně proto, že se tím vyřešilo schánění obrázků pro cartridge.

CWG hide and seek beru jako velmi jednoduchou cartridge, hlavně abych ukázal možnosti Wheriga, celý kód si lze stáhnout ze stránek Wherigo.com a je česky okomentovaný, takže se na něm dá i lecos naučit.

Jaký je tvůj recept na vytvoření kvalitní Wherigo ?

Určitě sehnat si team lidí. Založit si interní wiki a rozdělit si funkce (kreslení obrázků, tvorba textů, programování, testování, tvorba hudby, založení keše). Ideálně si představuju tak team 5ti lidí…

Neříkám, že dobrá Wherigo hra se nedá vytvořit v jednom člověku, ale když člověk začne psát kód, zabere mu to spoustu času a už se tolik nevěnuje přípěhu, obrázkům, atmosféře.

Na webu lze od tebe najít několik zajímavých (a fundovaných !) příspěvků. Pro mne je ale v této chvíli neocenitelná ještě i jiná věc – tvoje schopnost „přiohnout“ WordPressový CMS podle našich potřeb. Takže předpokládám, že WordPress asi běžně používáš…

Opak je pravdou, administraci WordPressu jsem viděl poprvé když si mi dal přístupová práva k tomuhle serveru :) . Krom geocachingu a studia se věnuji ještě tvorbě webových aplikací, takže přiohnout libovolný PHP projekt nebývá problém. I když php z hlouby duše nenávidím, standartně píšu v .NETu.

Plány do budoucna – jak v oblasti Wherigo, tak i osobní ?

Tak v oblasti Wherigo chci alespoň trochu docílit něčeho, co jsem popsal o otázku výše. Zatím jsme ve fázi, že máme team lidí, interní wiki a rozdělené funkce :) . Bude to … zajímavá cartridge. Aby se měli čtenáři na co těšit, prozradím o ní dvě věci: multiplayer, 1.7.2009

Osobní plány – dostudovat školu…

A obligátní otázka: „Kam kráčíš, Wherigo ?“

Jak již napsal matejcik, myslím že wherigo docílilo té masy lidí, že už v zapomnění neupadne. Cartridge budou přibývat stále stejným tempem a hráče to bude bavit.

A co bych chtěl já?

  1. umožnit zapisovat na Garminech do souboru
  2. vydání pluginu pro Visual Studio pro psaní Wherigo (jako je tomu pro WoW)
  3. napsat Player pro PDA, co funguje i na nestandardním rozlišení
VN:R_N [1.9.5_1105]
Hodnocení: 5.0/5 (celkem 3 hlasů)
me2d09, 5.0 out of 5 based on 3 ratings
Sdílej s přáteli:
  • Facebook
  • Twitter
  • Digg
  • del.icio.us
  • Google Bookmarks


Zaslat komentář


six * = 54

Jméno: 
Email: 
URL: 
Text komentáře: