Dub
03

blairwitch

Podle názvu jím uspořádaných dvou eventů by se mohlo zdát, že udělat kvalitní Wherigo je „brnkačka, kterou zvládne každá lama“.

Ale pozor, název byl nejspíš vymyšlen tak, aby hlavně zaujmul, a ne aby vyjadřoval (ne)snadnost tvorby Wherigo cartridgí. O tom všem, ale i o spoustě dalšího, je následující rozhovor…


Je o tobě známo, že máš nasazenou velmi vysoko laťku, jak by měla vypadat Wherigo hra. Zkus nám svoji filosofii trochu přiblížit.

Neřekl bych, že ji mám nějak zvlášť vysoko položenou, i když to tak možná může na někoho působit. Osobně nikomu neberu jeho styl, kterým wherigo tvoří, ale velice upřednostňuji kvalitu před kvantitou.

Mým osobním wherigo stylem je adventura, tzn. hra, kde hráč představuje určitou postavu, komunikuje s virtuálními postavami, sbírá předměty, které následně používá, ale hlavně – a to bych chtěl zdůraznit – zažívá různorodé úkoly. Zakládám si totiž na tom, aby v každé zóně, kam hráč přijde, zažil jiný úkol: jednou je to test, podruhé se běhá, potřetí se hledají skryté předměty atd. To, co zde napsané, vypadá možná zcela logicky, se však může obrátit a často také obrací proti mně samotnému. Jedním z negativ je, že čím delší je hra, tím hůře se vymýšlí nové originální úkoly, druhým, možná ještě větším problémem, pak to, že mnoho hráčů již nedokáže takto dlouhou, byť různorodou (ale o to náročnější) hru strávit. Možná v tom je ona náročnost, o které se mluví v otázce – já sám jako hráč očekávám nečekané úkoly, zvraty ve hře a napětí, ale realita, jak jsem již zjistil, je trochu jinde – většina hráčů má raději jednoduchost před komplexností. Proto pro všechny budoucí tvůrce wherigo: Neberte si ze mě příklad a tvořte jednoduché hry.

Ale zpět k původní myšlence – když tu mluvím o jednoduchosti, nemyslím tím v žádném případě: „naučím se jednu funkci, zprsknu z toho wherigovku a hrejte“. V tomto jsem tedy velice náročný a budu asi jen těžko ze své „vysoko nasazené laťky“ slevovat. A autor takovéto hry si zřejmě ode mne nepřečte příliš pěkný log.

Když totiž budu sám hrát nějaké pěkně zpracované wherigo, které sice nebude mé oblíbené adventurní, ale „herní“ (ve smyslu stolní hry) či takové, které slouží jako průvodce po zajímavé lokalitě, možná mě to nebude tolik bavit, ale proti samotnému wherigu nic namítat nebudu. Ale wherigo vytvořené jen proto, aby měl autor ikonku v profilu – takové wherigo pro wherigo – to s (ne)chutí zkritizuji. Ne, že bych si o sobě myslel, že jsem něco jako arbiter elegantiarum, to spíše enfant terrible, ale podle mě je to stejné jako s kešemi – jen málokomu se líbí krabička „mrsknutá“ kdesi ve fekáliemi zaneseném koutě nevýznamné základní školy, kam autor chodil, a nebo ještě hůř, stále chodí.  (Redakční poznámka šéfredaktora:  „Podle mne je horší, když už do té ZŠ nechodí.  Starého psa novým kouskům nenaučíš…“) A stejně to může jednou dopadnout i s wherigo, pokud tu nebude něco – a já doufám, že tím bude právě tato stránka  – co pomůže alespoň většině potencionálních autorů vyvarovat se těmto zbytečným??? wherigovkám. Nedělám si ovšem iluzi, že by se to povedlo zcela…

A jak na to? Myslím, že hlavní zbraní je informovanost – proto je velice důležitá právě i tato stránka. Protože pokud my zde tady ukážeme všechny možnosti, které wherigo má, odhalíme všechny jeho nástrahy a zodpovíme autorům na jejich otázky, pak věřím, že vznikne mnoho pěkných wherigovek, namísto těch, které by možná vznikly, kdyby se autoři pokoušeli o samovýuku. Ne každý totiž nejprve pronikne do hloubky problému, a pak teprve něco zkouší – většinou je to obráceně.

Na závěr – co můžete čekat přímo ode mne? Kromě článků na různá témata bych byl rád, aby alespoň někteří autoři přejali tří mé základní teze, kterými se při tvorbě řídím: ZÁBAVNOST, ORIGINALITA, ZPRACOVÁNÍ. Ale s tím už ať se každý popere dle svého.

Nedávno jsi v Praze uspořádal event k problematice WIG, dle ohlasů účastníků soudím že byl úspěšný. Jak to hodnotíš ty osobně ?

Velice kladně. Především se sešli lidé, kteří měli o problematiku skutečný zájem, což je u jakéhokoliv kurzu velice důležité. Ale vše klaplo i z hlediska organizátorského a to především díky kolektivu lidí, kteří mi s eventem pomáhali – namátkou me2d09, Eva z týmu Fanda199, ddusann, FHonza či Maxinoha – takže téměř vše šlo jak na drátkách a my se mohli plně věnovat výkladu principů tvorby.
Kvůli značnému množství účastníků jsme však zcela pochopitelně nestačili probrat ani základní funkce, které builder nabízí, takže již nyní chystám pokračování eventu pro mírně pokročilé (velice předběžný a zatím nejistý termín je 5.4.), kde bychom si snad měli říci i něco z těch pokročilejších záležitostí.

Můžeme se brzy těšit na nějakou další Wherigo z tvé dílny ?

Zcela určitě ano. Momentálně mám již zcela naprogramovanou novou hru na téma děčínských pověstí. Kdo však někdy byť jenom trochu přičichnul k builderu, ví, že programování je ta jednodušší fáze tvorby. Konfrontace cartridge v terénu a následné ladění totiž zaberou minimálně stejně času, jako práce u počítače.

Hra se již bude podle názvu odehrávat na severu Čech a jejím hlavním záměrem je přitáhnout do mého rodiště ty, kteří by se nebýt lukrativní wherigo ikonky do něj nikdy nepřijeli podívat. Jak je mým zvykem, bude opět velice komplexní, ale tentokrát ne záměrně kontroverzní jako Záhada Blair witch. Navíc nejen, že nebude lineární, ale dokonce zcela nechá na hráči, které úkoly chce plnit, a které ne – k cíli totiž povede několik cest. Konečně by měla obsahovat některé nové typy úkolů, se kterými se ještě čeští wherigisté nesetkali – ale to už se nechte překvapit.

Z další práce – byl jsem předběžně osloven kolegou, který by chtěl vytvořit wherigo pro Festival Fantazie 2009, ale konečné slovo ještě nepadlo. Stejně tak u jiného kolegy, který mě taktéž oslovil s prosbou o naprogramování jeho hry – takže uvidíme.

Plány do budoucna – jak v oblasti Wherigo, tak i osobní ?

Bohužel mé plány v oblasti wherigo zanedlouho poněkud pozdrží, ne-li dokonce zhatí příprava na státnice a obhajobu diplomové práce, ale kromě tvorby nových her, psaní pro tento web a pořádání (nejen) wherigo eventů, bych se rád dovzdělal v opravdu již velice pokročilých funkcích, aby mé potencionální hry byly ještě propracovanější.

A obligátní otázka: „Kam kráčíš, Wherigo ?“

„Quo vadis, wherigo?“ Složitá otázka. Při současném postoji Groundspeaku by se dalo říci: „ad diluvium“ – do záhuby.

Na čem se asi všichni shodneme, je, že optimalizace builderu, ale hlavně playerů na všech podporovaných přístrojích nejen, že je hrozná, ale dokonce je i různorodá, což je mnohem horší. Protože kdyby se nějaká chyba vyskytovala stejně jak na PPC, tak na Coloradu a Oregonu, šlo by se jí vyvarovat. Ale když se na jednom z nich tato chyba nevyskytuje, na druhém ano a na třetím jen za specifických podmínek, pak je těžké něco vytvářet.

Dalším problémem je samotné uživatelsky naprosto nepřátelské prostředí builderu. Já osobně mu říkám „klikfest“, protože než člověk vytvoří byť i jednoduchý příkaz, nakliká se více, než v legendárním Diablu. Jen považte – např. pro příkaz k aktivaci nějakého tlačítka u předmětu potřebujete 11 kliknutí!!! Proto také využívám z velké části úpravu přímo ve zdrojovém kódu – základ vytvořím v builderu a pomocí kopírování, vkládání a úprav pak dodělám ten zbytek.

Jaké je podle mě řešení těchto problému? Nejlépe uvolněním jak builderu, tak playerů jako open source a nebo alespoň vyvíjení větší aktivity s napravováním nedostatků ze strany Groundspeaku.

Pokud se ale oprostím od technických záležitostí, pak musím říct, že wherigo kráčí „ad astra“ – ke hvězdám. Protože jeho potenciál je více, než obrovský a až se vytvoří základna jeho tvůrců, můžeme očekávat naprosto nevídané. A na tu dobu se já velice těším…

VN:F [1.9.5_1105]
Hodnocení: 3.8/5 (celkem 6 hlasů)
Sutech, 3.8 out of 5 based on 6 ratings
Sdílej s přáteli:
  • Facebook
  • Twitter
  • Digg
  • del.icio.us
  • Google Bookmarks


Zaslat komentář


1 + five =

Jméno: 
Email: 
URL: 
Text komentáře: