Zkuste si zadat si do Googlu „Vysočinou bez mapy“ – a octnete se na stránkách zajímavého projektu, který využívá netradičním způsobem Wherigo. A tak jsem položil jeho autorům několik otázek…

První povědomí o tomto projektu jsem získal z dotazu přes ICQ:
Gelda, 18.3.2009 22:15:09:
Potreboval bych par zakladnich rad k Wherigu
tedy… postupuji dle manualu, konkretne: zalozim novou cartridge, pojmenuji, ulozim… udelam prvni zonu a pri ulozeni zony mi vypise chybu

Nakonec se ukázalo, že problém je CZ Windows. Jak ses s tím nakonec popral ?

Gelda: No, po mnoha různých variantách, jako jsou anglické balíky s NetFrameworkem, anglická jazyková sada pro XPčka, přepínání jazyka a klávesnice do ENG došlo na Virtul PC. Jednoduchý program emulující „počítač v počítači“ (prakticky druhá mašina – úplně prázdné PCčko). Do Virtuálu jsem nainstaloval Windows XP SP3 ENG se všemi anglickými NetFrameworky a problém byl vyřešen. Nic nepadalo, Wherigo Builder byl stabilní a nevypisoval žádnou chybu. Tedy řešení bylo jednoduché: pracovat na stroji s anglickými Windows.

Ale vezměme to pěkně popořádku. Jak to vlastně začalo? Gelda mi tenkrát napsal:
„to je verejna soutez vypsana krajem Vysocina… meli jsme vymyslet projekt, obhajit jej, prihlasit a cekat na vysledek… ja s Mdennah jsme vymysleli cca 8-10 wherigo prochazek po kraji Vysocina a bohuzel nam to schvalili…“
Proč „bohužel“ ?

Mdennah: Já bych to jen trochu upřesnila. Pro splnění zápočtu jednoho předmětu jsme museli vymyslet téma a zpracovat podklady pro projekt splňující podmínky grantového programu vyhlášeného krajem Vysočina, jehož cílem bylo závádět a zdokonalovat využití geoinformačních technologií. A tak jsme vymysleli GPS průvodce, který prošel výběrovým řízením nejprve ve škole a pak i na Vysočině. Já se se slovem „bohužel“ neztotožňuju :) byla jsem na nás docela hrdá.

Gelda: No, tak upřesnění od Bětky již zaznělo . Nyní proč bohužel. Když vezmeme v úvahu, že za 42 000,- (výše grantu bez dofinancování) lze udělat mnoho jiných, dle mého názoru užitečnějších, věcí, tak už víte, proč bohužel (např. školení úředníků, aby zvládali základní operace s MS Office nebo s GISem, podpora studentských projektů ze středních škol, atd.). Navíc abyste mohli využívat technologii Wherigo, potřebujete poměrně drahý přístroj (PDA nebo nové Garminy). Informační centra takové přístroje bohužel nevlastní. Shrnuto: mimo pár kačerů a několika zájemců tento projekt nemá široké využití, ačkoli potenciál rozhodně má. ČR na něj ale ještě není připravena.

U běžného Wherigo jde v podstatě „jen“ o vytvoření cartridge (a kešky). Nedílnou součástí vašeho projektu je i propagace projektu. Jak jste se vypořádali s tímto problémem ?

Mdennah: Uf :) Samozřejmě jsme se snažili rozeslat tiskové zpráva do všech bezplatných koutů internetu, vytvořili jsme plakáty, které jsme s Mýválkem rozvezli do informačních center na Vysočině a uspořádali fotografickou soutěž, která měla popularitu průvodce trochu zvýšit. Propagace je snad to nejhorší ze všeho, člověk musí škemrat o přízeň u lidí, kterým je často celá záležitost úplně volná, někdy i na obtíž, a pak to nebývá moc příjemné…
Jestli je možné touhle cestou propagovat, tak bych ráda upozornila na zimní kolo fotografické soutěže. Zbyly nám ještě nějaké docela pěkné ceny ;-)

Gelda: Naprosto souhlasím s Bětkou. Na doplnění ještě napíšu, že práce vedení středních škol a infocenter s internetem (konkrétně mailem) je otřesná. Množství mailů někde „zapadne“ a potom se stane, že se školy ozývají po uzávěrce projektu, nebo o projektu ani neví.

Kdysi jsem se pokoušel spočítat, kolik času mi zabralo vytvoření první beta verze mé cartridge. Výsledek mne samotnéhpo trochu poděsil. Takže si ani netroufám tipovat, kolik času jste věnovali tomuhle projektu.

Mdennah: Když nemusím, tak čas strávený nad prací nepočítám, ale projekt rozhodně několik stovek hodin sežral. Pravdou je, že kromě výsledku, který visí na webu (tedy samotného průvodce), jsme si pod vlivem našeho megalomanského učitele navymýšleli (nebo spíš já jsem si navymýšlela, Gelda jen přikyvoval, poněvadž mu nic nezbývalo) spoustu dalších věcí, jež byly součástí realizace projektu (prezentace o GPS na školách, soutěže). Čas strávený jen nad přípravou průvodce mohl zabrat asi polovinu celkového času. To ostatní sice ohlas mělo, ale samozřejmě to bylo na úkor průvodce.

Gelda: Konkrétní časový údaj mám, ale je to příšerné číslo . První, podotýkám velice jednoduchá, cartridge mi zabrala necelých 27 hodin práce. A to bylo jen nacvakání bodů, obrázků, popisů a tvorba zón. Celkový čas nad projektem se pohybuje ve stovkách hodin.

„Normální“ Wherigo hrají lidé, kteří umějí pracovat s GPS, jsou počítačově gramotní… Váš projekt je zaměřen na poněkud širší cílovou skupinu. Bylo třeba tohle nějak zohlednit ?

Mdennah: Lidé, co už používají GPS, můsí být počítačově gramotní chtě, nechtě. Rozhodně jsme nechtěli vytvářet nějaké extra zábavné a na ovládání složité trasy. Cílem bylo upozornit na zajímavosti regionu – podívat se na sochu, přečíst si informace a nechat se šipkou vést dál. To by měl zvládnout každý, kdo se se svou GPSkou trochu zažil a přečetl si návod k průvodci.

Gelda: Ještě dodám, že v úvahu byl brán i věk zájemců. Tedy cartridge nesměla být složitá ani pro důchodce. Jednoduše řečeno: „Klikni na čudlík, zavede tě před most a něco ti o něm poví.“

Vaše cartridge nejsou publikovány na www.wherigo.com, takže nelze zjistit kolikrát byla která stáhnuta a poté úspěšně odehrána. Lze poskytnout nějaká čísla ?

Mdennah: Ne ;-)

Gelda: Publikování jsme se chtěli vyhnout už na začátku. Nejedná se totiž o kešky a ohlasy kačerů na takovéto cartridge, navíc že nemají kešku na konci, by patrně byly velice hanlivé. Žádná čísla bohužel k dispozici nemáme.

Byly nějaké kuriózní ohlasy ?

Gelda: Ani ne kuriózní jako věcné. A upozornil na moji vlastní nepozornost .

Pustili byste se do toho, kdybyste tušili, co vás opravdu čeká ?

Mdennah: Myslím, že i kdybychom věděli, co nás čeká, neměli bychom moc na vybranou. Konec konců – každá zkušenost je dobrá, i když je špatná. Z mojí strany zkušenost s realizací projektu rozhodně špatná nebyla. Bylo to těžké a nějaký ten nerv do kýbla vytekl :-) , ale krom toho, že se nám podařilo projekt dotáhnout do konce, jsme si odnesli i hromadu znalostí a poučení ze světa dospěláků ;-) (tedy aspoň já jo). Rozhodně bych našeho průvodce nechtěla ponechat jen tak svému osudu. Osobně v něm vidím slušný potenciál, ale bude to chtít dost času, který teď ani já, ani Gelda, nemáme…

Gelda: No, po počátečních zmatcích s Wherigo Builderem bych jej nejraději hodil, i s týmem vývojářů, s nohama zalitýma v betonu, na dno Marianského příkopu. Nicméně zkušenost s grantem je k nezaplacení. Jednou se to určitě bude hodit. Tedy ano, pustil.

Mdennah:Jen jestli můžu, tak bych ráda zmínila něco o GPS průvodcích všeobecně. Opravte mě, kdybych se pletla, ale myslím si, že ten náš průvodce je historicky snad první průvodce pro širokou veřejnost, který byl na území ČR zprovozněn. Četla jsem o pokusu zbudovat GPS průvodce pro zahraniční turisty v Praze, ale tuším, že to nijak nedopadlo. V současnosti je naplánovaný projekt na GPS průvodce Olomouckého kraje, ale podrobnosti neznám.
Popularita GPS průvodce by rozhodně stoupla, pokud by se do programu zapojila i informační centra, která by turistům GPS přístroje půjčovala. I my jsme města na Vysočině s tímto nápadem oslovili, ale chuť investovat do dost drahých strojků s vědomím, že podobná záležitost v žádném jiném městě zatím nefunguje, byla dost malá.

Vaše další plány – nejen v oblasti WIG, ale i v geocachingu, a koneckonců i v osobním životě vůbec ?

Mdennah: V oblasti WIG neplánuju, v geocachingu bych ráda pokračovala svou pozvolnou rychlostí 100 keší za rok, možná uspořádala nějaké CITO, ale především teď prahnu po titulu Mgr a přijetí na postgraduál, takže veškeré moje dosavadní plány končí se začátkem letošního června a pak se uvidí víc… :)
Gelda: No… Primární je rozhodně publikace článku v impactovaném zahraničním časopise, potom Mgr a postgraduální studium. Tedy na prvním místě škola. V GC bych rád letos ulovil 1000 kešku a v oblasti WIG ještě nevím. Plány jsou, ale čas ne…

VN:F [1.9.5_1105]
Hodnocení: 4.2/5 (celkem 6 hlasů)
Vysočinou bez mapy, 4.2 out of 5 based on 6 ratings
Sdílej s přáteli:
  • Facebook
  • Twitter
  • Digg
  • del.icio.us
  • Google Bookmarks


Komentáře:
2 komentářů k článku "Vysočinou bez mapy"
Maxinoha napsal 20. 1. 2010 v 0:01

Měl bych na autory cartridge několik dotazů:

1.) Proč se informace o památkách zobrazují v navigaci do zóny místo toho aby se zobrazovali až v dané zóně například zprávou zobrazenou při vstupu do zóny?

2.) V cartridgi Procházka Třeští je u zony Schumpeteruv dum je nejaka chyba, tato zona se vubec nezobrazuje v OpenWIGu.

3.) Proč není dodržena předepsaná velikost (hlavně šířka 230px) obrázků v pixelech?
Takto jsou cartridge zbytečně velké, a obrázky se zobrazují chybně, např. v OpenWIGu se zobrazí jen kousek obrázku.
Jen pro představu pro ostatní u cartridge Procházka Třeští mají obrázky tyto velikosti:
2.jpg 561×600
3.jpg 500×600
4.jpg 800×600
5.jpg 330×600
6.jpg 800×533
7.jpg 600×400
8.jpg 499×600
9.jpg 600×507
10.jpg 800×533
11.jpg 533×800
Větší část z nich nezobrazím v plném rozlišení ani na svém 10″ netbooku.

4.) Proč se již navštívené místa (zóny) neskryjí, případně není někde nějaká informace o jejich navštívení aby turista nešel omylem na nějakémísto dvakrát?

5.) Proč v návodu není zmínka o možnosti cartridge přehrávat v OpenWIGu v mobilu s interní GPS, přece jenom projekt je určen pro širší veřejnost a ta většinou nemá drahou GPS Garmin nebo PDA, ale spousta lidí má v dnešní době mobil a ve spoustě z nich je již interní GPS standardem.

6.) Proč je v cartridge Hornická Stezka použit GIF obrázek, ten se přece v Garminech nezobrazí.

27 hodin na cartridge? Doufám že to je i včetně času s focením a zmařením souřadnic, úpravou fotek a následným testem v terénu, pokud se jedná jen o vlastní čas u PC tak vůbec neodpovidá výsledku práce, 8 zón + 11 obrázku je práce na cca 15 minut.

Omlouvám se za tolik dotazů a poukazování na nedostatky, kdyby se jednalo o nějakou cartridge desetiletého dítě v rámci nějaké keše tak bych ani necekl, ale pokud se jedná financovaný projekt tak by výsledek měl vypadat trochu jinak.


Gelda napsal 20. 1. 2010 v 12:20

Odpovedi na dotazy:
0) Projekt byl primarne vytvoren pro produkt Wherigo Builder a ackoli se to zda hloupe, musime dodrzovat to, co jsme do projektu napsali – tedy pouzivat tuto technologii. Proto neni OpenWIG u projektu nikde zminen, cartridge pro nej NEBYLY testovany. A ani nebudou.
1) Aby si kazdy uzivatel mohl precist, kam ze se to vubec chysta. Tezko, jakozto neznaly problematiky, pujdete na misto „Kovarna“, kdyz nevite, oc se konkretne jedna. Dle meho nazoru je to uzivatelsky privetivejsi reseni, podle popisu se muze uzivatel rozhodnout, jestli tam vubec pujde, nebo ne.
2) viz. 0) + kouknu do zdrojaku.
3) O norme pro sirku obrazku slysim prvne (cartridge jsem delal loni v lednu – breznu), pri testech na Oregonu vse pracovalo v poradku.
4) Skryvani jsem resil, nicmene potom by mohl nekdo zonu znovu hledat a mel by smulu, proto bez skryvani. Informace o navstiveni, dle meho osobniho nazoru, neni nutna (vsechny prochazky maji max. 8 zastaveni).
5) viz. 0) – musime se ridit zadanim projektu, nemuzeme si tam psat, co chceme a co se nam libi. V dobe, kdy projekt vznikal, jeste OpenWIG tak dobre nefungoval. Proto.
6) Moje chyba (prehlednuta).

27 hodin je celkem, vcetne prekladu do ENG a DE.

Dotazy tohoto typu vitam, jsou prinosem a pro priste se urcite poucime. Jeste par slov k cartridgim: musely byt co nejjednodussi, aby je zvladl i naprosty zacatecnik a clovek neznaly technologie. Tzn. ten, ktery v zivote nedrzel GPSku nebo PDA v ruce. Pro takove lidi byl projekt vytvoren, nikoli pro potreby Geocachingu (coz je jiste uvedeno vyse). Smyslem bylo poucit uzivatele o moznostech vyuziti technologie, nikoli „nalupkat“ nekolik kesi a „kaceri, bavte se“. Proto ani skryse nejsou. V pripade dalsich dotazu se mi klidne ozvete na mail, rad si s Vami pohovorim o podrobnostech a Vasich pripadnych nametech.


Zaslat komentář


* 9 = thirty six

Jméno: 
Email: 
URL: 
Text komentáře: