Bře
24
(Co to je ?) autor: Sutech

K hraní wherigo je nutné do vašeho přístroje nahrát tzv. cartridge, tedy soubor obsahující samotnou hru, kterou lze stáhnout z webu wherigo.com. Web však slouží i k dalším věcem, např. k logování , či stahování volně přístupného kódu. Pojďme se tedy nyní podívat na to, jak se na něm orientovat.

Registrace a přihlášení

Pro registraci a přihlášení z hlavní strany slouží tlačítka Sign inCreate a New Groundspeak Membership.

prihlaseni

Máte-li již účet na stránce geocaching.com či waymarking.com, přihlašte se stisknutím tlačítka Sign in a vyplněním vašeho Username (uživatelského jména) a Password (hesla) na další stránce. Nemáte-li účet na žádné z těchto stránek, použijte odkaz Create a New Groundspeak Membership a vytvořte si jej. Tento účet pak budete moci využívat bez jakékoliv další registrace na dalších výše zmíněných webech, databáze účtů je mezi nimi totiž vázaná. Nicméně bohužel právě na webu wherigo.com často dochází k chybám při vytváření účtu, proto v případě problémů doporučuji vytvořit si jej např. na geocaching.com a na wherigo.com se s ním následně přihlásit.

Účet

Po přihlášení budete přesměrováni na váš účet, kde můžete jednak upravovat osobní údaje, jednak vyhledávat cartridge, případně stáhnout si buider a player (tyto možnosti jsou však přístupné např. i z hlavní strany) a jednak zde naleznete také přehled nových cartridgí ve vaší oblasti, vámi vytvořené a  stažené cartridge.

ucet

Osobní údaje

 • Údaje o vašem účtu můžete změnit kliknutím na odkaz Edit your account
 • Svůj profil si můžete prohlédnout kliknutím na odkaz View your profile
 • Své logy na wherigo.com si můžete prohlédnout kliknutím na odkaz View your logs
 • Kliknutím na odkaz Upload a Cartridge můžete na web nahrát svoji vytvořenou hru (nicméně tato funkce podobě jako vytváření účtu často nefunguje, v jiném článku se dozvíte, jak hru nahrát jiným způsobem)
 • Pod položkou My GPS Device si můžete nastavit, jaké zařízení k hraní cartridgí používáte, tato volba pak bude automaticky zvolena při stahování cartridgí

Vyhledávání cartridgí

K vyhledávání cartridgí slouží následující prvky:

vyhledavani

 • ZIP Code – vyhledávání podle PSČ, v ČR nepoužitelné
 • By State or Province – vyhledávání podle státu nebo provincie, použitelné pouze pro USA, Kanadu, Austrálii a další země, v ČR nepoužitelné
 • By Country – vyhledávání podle země, lze vybírat ze všech států světa včetně ČR
 • Nearby Cartridges – vyhledávání podle domovských souřadnic, přednastavená je volba z účtu na geocaching.com, lze změnit kliknutím na Set Location, nutno dodat, že cartridge můžete hledat pouze do vzdálenosti 100 mil od středu, mnohé nacházející se dokonce i v ČR se tak do výsledku vůbec nedostanou
 • View Play Anywhere Cartridges – vyhledávání tzv. Play Anywhere Cartridges, tedy zvláštního druhu cartridgí, který se dá hrát kdekoliv na světě bez ohledu na pozici hráče
 • Browse Latest Cartridges – vyhledávání posledních vloženích cartridgí kdekoliv na světě
 • Advanced Search – pokročilé vyhledávání podle zvolených souřadnic, klíčového slova, státu nebo země či podle autora

Ostatní

 • Newest Cartridges in Your Area – nejnovější cartridge ve vaší oblasti
 • Cartridges You’ve Created - přehled vámi vytvořených cartridgí
 • Cartridges You’ve Downloaded - přehled vámi stažených cartidgí
 • Taktéž můžete Download Player (stáhnout player pro PocketPC), Download Builder (stáhnout builder pro vytváření cartridgí) a kliknutím na Join our email list! si můžete nechat posílat maily o novinkách ve Wherigu (vzhledem k tomu, že poslední update proběhl v květnu 2008, však tuto funkci asi příliš často nevyužijete)

Stránka cartridge

Pokud si pomocí některé z vyhledávacích funkcí vyberete konkrétní cartridge, objeví se vám stránka podobná té níže na obrázku.

cartridge

Popišme si nyní, co na ní můžeme provádět:

Stažení cartridge

Cartridge stáhnete pomocí tlačítka Download. Na další stránce poté zvolíte druh přístoje, který vlastníte (pokud máte v nastavení svého účtu (viz výše) přístroj již zvolen, volba bude provedena automaticky). Soubor s cartridgí má příponu .GWC, kromě něj se vám však po prvotním spuštění cartridge v přístroji vytvoří ještě další soubory – .GWS, který obsahuje uloženou hru a .GWL, což je záznam všech úkonů, které jste při hraní vykonali – o těchto posledně zmíněných ještě více za chvíli.

Logování a odemknutí hry

Pro logování slouží tlačítko Write log, které se nachází pod všemi logy (na obrázku není vidět). Volby máme na rozdíl od logu na geocachngu pouze 2: Played – dohráno, něco jako Found it v GC a Write note sloužící k napsání poznámky. Na rozdíl od GC je tu však také možnost ohodnotit cartridge hvězdičkami, takže nejen slovem můžeme autorovi sdělit, jak se nám jeho hra (ne)líbila.

Proti GC má však wherigo ještě jedno specifikum a tím je odemykání hry. Odemknutí je důkazem, že jste hru skutečně dohráli a někteří autoři jej také mají jako podmínku uznání logu. Na stránku s „odemykacími nástroji“ se dostanete stisknutím tlačítka Unlock a zde naleznete výběr ze 2 možností: nahrání souboru s uloženou hrou (.GWS) nebo zadáním odemykacího kódu (pole Enter unlock code:), který se generuje pro každého hráče unikátní (o tom, jak naprogramovat jeho zobrazování se dozvíte v jiném článku). Pokud sami nevlastníte přístroj a hráli jste s někým, kdo jej vlastní a hru si stáhnul, pak musíte navíc zadat i uživatelské jméno tohoto člověka (pole Enter username of the person you played with:)

A k čemu vlastně odemknutí slouží (kromě možné podmínky autora hry pro uznání logu)? Momentálně k ničemu důležitému – jediným rozdílem je změna barvy ikonky u jména hráče, který se zalogoval, z šedé na žlutou, zvýšením čísla u položky Completions:, která uchovává počet dohraných, resp. odemknutých her a zobrazením zeleného pruhu s názvem completed u dané cartridge.

Získání kódu

Pokud se u některé cartridge setkáte s následujícím obrázkem, je zde šance, že si kromě souboru s ní budete moci také pomocí odkazu Request Source stáhnout její zdrojový kód, který si následně můžete pro své samovzdělání (či jiné účely) prohlédnout v builderu a zjistit tak, jak který problém autor řešil.

licence

Pojďme si nyní vysvětlit, co jednotlivé značky znamenají:

 • ccCreative Commons. Tato ikonka informuje, že za určitých podmínek jsou autorská práva ke cartridgi volně dostupná všem. Pokud tuto ikonku nevidíte, pak nelze soubor s kódem stáhnout.
 • byAttributtion. Přítomnost této ikonky znamená, že rozmnožovat, rozšiřovat či vystavovat cartridge lze pouze při uvedení jména autora.
 • ncNoncommercial. Tato ikonka znamená, že cartridge smí být použitá pouze pro nekomerční účely.
 • ndNo Derivative Works. Tato ikonka znamená, že rozmnožovat, rozšiřovat či vystavovat cartridge lze pouze v originální podobě bez modifikací.
 • saShare Alike. Obdoba ikony ND – umožňuje modifikace a následné rozmnožování, rozšiřování či vystavování cartridge, ale pouze za podmínek identické licence.

Pokud některá z těchto ikon není přítomna, pak vám přísluší negace práva jí reprezentovaného (např. absence ikony NC znamená, že cartridge lze použít i pro komerční účely).

Někdy se vám však může stát, že ačkoliv výše zmíněné ikony uvidíte, přesto nepůjde soubor s kódem stáhnout – v takovém případě autor tuto možnost i přes volbu Creative Commons zablokoval. Pokud však zablokována není, pak se vám do počítače stáhne soubor s příponou .GWZ. Nejde vlastně ani tolik o soubor, jako spíše o archiv. Abyste jej mohli rozbalit, přejmenujte jeho příponu např. na .RAR či .ZIP a následně rozbalte. Archiv obsahuje jednak soubor se zdrojovým kódem cartridge (přípona .LUA) a také média použitá ve hře.

Autorské funkce

Pokud jste autorem nějaké cartridge, zobrazí se vám na její stránce také několik dalších odkazů:

autor

 • Edit Details – upravit detaily stránky s cartridgí
 • Upload GWZ File – nahrát novou verzi cartridge na web, tuto možnost nedoporučuji, o jiném, lepším, rychlejším a hlavně spolehlivějším postupu viz jiný článek
 • View Device Logs – slouží k prohlížení hráči uploadnutých .GWL souborů obsahujících jejich postup ve hře (nahrávání na web se děje pomocí odkazu Upload a Log file). Funkce prohlížení je však dosud nefunkční, alternativou je web wherigo.geoteam.info, kam můžete po předchozí domluvě s me2dem09 své soubory posílat ke zpracování.
 • Edit Attributes – editovat atributy cartridge, podobné jako na geocachingu
 • Creative Commons – úprava licenci (viz výše)

Toto jsou hlavní prvky webu wherigo.com. V případě nejasností o funkcích dalších z nich neváhejte napsat svůj dotaz v diskuzi pod článkem.

VN:F [1.9.5_1105]
Hodnocení: 4.5/5 (celkem 2 hlasů)
Orientace na webu wherigo.com, 4.5 out of 5 based on 2 ratings
Sdílej s přáteli:
 • Facebook
 • Twitter
 • Digg
 • del.icio.us
 • Google Bookmarks


Komentáře:
2 komentářů k článku "Orientace na webu wherigo.com"
kačer ladabohac napsal 25. 3. 2009 v 11:54

možnost generování statusbaru náhodou někde není? rád bych si ho přidal do profilu na gc.com ;-)


Sutech napsal 25. 3. 2009 v 12:59

Bohužel není, tak by alespoň odemykání cartridgí mělo nějaký smysl :-/


Zaslat komentář


2 * three =

Jméno: 
Email: 
URL: 
Text komentáře: