Úno
28
(Co to je ?) autor: Sutech

Zkusme si nejprve nějak charakterizovat, co, že to vlastně wherigo je, jaké jsou jeho podoby a pro koho je určené. Začněme citací české encyklopedie geocachingu:

Wherigo je nový projekt Groundspeaku pro vytváření a hraní dobrodružných her (adventur) s využitím GPS přímo v reálném světě namísto např. na PC.

S využitím do GPS zařízení nahrané Wherigo cartridge registrované na http://www.wherigo.com tak může geocacher přímo v terénu interagovat s objekty na cestě, které potká, tj. například až na daném místě dle toho, co vidí, rozhodovat, co bude dále, či se naopak dozvědět další možnosti postupu dle zjištěných indicií.

Wherigo geocache tedy užívá pro část lovu či celý lov takovouto cartridge, čímž vlastní zážitek z lovu obohacuje o interaktivní prvek v terénu. Jde tedy vlastně o obdobu multi či mystery cache, ovšem cacher se nikoliv předem z listingu, ale až průběžně na trase dozvídá, co bude dále. Tedy jde o rozšíření hry Wherigo o zakončení klasickou fyzickou keškou (čímž se z Wherigo cartridge stává i Wherigo cache). Na konci pak tedy najde cacher-hráč dané Wherigo cartridge běžným způsobem i samotnou fyzickou cache (případně najde i další mezicache na trase vedene cartridgí).

I když nepochybuji o tom, že již snad téměř každý už někdy o wherigo slyšel, a že tedy budou následující řádky spíše opakováním všeobecně známého, pokusím se vysvětlit několik pojmů, které se ve výše zmíněné citaci objevily, plus nějaké další:

wherigo – nová odnož geocachingu (podobně jako waymarking), slovo zřejmě původně vzniklo ze „where i go“? = „kam jdu?“

cartridge – soubor s naprogramovanou hrou

builder – počítačový program, ve kterém se programují cartridge

player – program pro PocketPC umožňující hraní cartridgí

Nyní již ale přejděme k samotné charakteristice wherigo. Já osobně bych jej definoval jako v realitě hranou počítačovou hru. Tato definice není úplně přesná, jak si hned ukážeme, ale přesto myslím, že je nejvýstižnější – wherigo totiž kombinuje virtuální realitu s realitou fyzickou.

Wherigo však nemusí být jen hrou. Může být též průvodcem po městě či krajině – v takovém případě zcela jistě nebude obsahovat „akční“ prvky pro počítačovou hru typické a jeho hlavním úkolem bude zřejmě vám ukázat významná místa a krajinné prvky. Nutno ovšem podotknout, že tento druh není příliš rozšířen, zvláště proto, že je wherigo v podvědomí hráčů i tvůrců spojen o především právě se hrou. I v rámci definice wherigo = hra však mohou být diametrální rozdíly a zde už záleží jen a jen na daném autoru, jak svou hru pojme. Lze se vydat cestou adventury, RPG (role playing game = hry na hrdiny), či deskové hry.

Před chvílí jsem tu mluvil o kombinaci virtuální a fyzické reality – podívejme se tedy, v čem vlastně spočívá. Hráč se pomocí svého wherigo podporujícího přístroje pohybuje do a z tzv. zón, kde probíhají různé události. Může se v nich setkat s určitými virtuálními postavami, se kterými může hovořit, nalézá v nich rozličné předměty, se kterými manipuluje, vždy v závislosti na naprogramování cartridge.

Toto je pravda více virtuální, než fyzické, wherigo však nabízí i další prvky, které jej přibližují skutečné realitě. Jednou z nich jsou již zmíněné zóny, do kterých musí hráč osobně po svých dojít, aby došlo k vyvolání určité události. A umístění těchto zón navíc nemusí být na přístroji vždy vidět, takže je nutné chodit po okolí a nejprve je najít. Také další prvek – timer (časovač) umožňuje přesah virtuálna do reality – často je totiž nutné něco udělat dříve, než uplyne určitý čas a jakmile odpočet započne, na rozdíl od počítačové hry vám nepomůže ani pauza, abyste si mohli odskočit, natož načítání staré pozice při nestihnutí limitu. Mohl bych pokračovat, ale myslím, že bude lepší, nechat si to na konkrétní část tvorby wherigo her.

VN:F [1.9.5_1105]
Hodnocení: 4.0/5 (celkem 3 hlasů)
Zamyšlení nad wherigo, 4.0 out of 5 based on 3 ratings
Sdílej s přáteli:
  • Facebook
  • Twitter
  • Digg
  • del.icio.us
  • Google Bookmarks


Zaslat komentář


7 - = one

Jméno: 
Email: 
URL: 
Text komentáře: