K hraní wherigo potřebuje každý hráč kromě souboru s vlastní hrou, speciální program, tzv. Player. Pokud jste vlastníkem přístroje Garmin Colorado či Oregon, pak ho již máte ve svém přístroji implementován, majitelé PocketPC (PDA) ho však musí nejprve nainstalovat. Pojďme se tedy v tomto krátkém článku podívat, jak na to, v další části si potom povíme něco málo o jeho Nastavení a o tom, jak v něm spouštět cartridge.

Player pro PocketPC

Program s Playerem můžete stáhnout z této stránky. Technické parametry pro správnou funkčnost jsou:

 • operační systém Windows Mobile 2003 a vyšší
 • minimálně 64 MB of RAM
 • Microsoft .NET Compact Framework 2.0 Redistributable Package (ke stažení zde)

Po stažení archivu CAB s Playerem do vašeho počítače zkopírujte tento do svého PocketPC (PDA) a kliknutím  na něj vyvolejte instalaci. Následně nově nainstalovaný program spusťte.

Zde však často přichází zrada – program se pokusí automaticky detekovat vaší GPS, a pokud neuspěje, zasekne se a většinou nepomůže nic jiného, než restart celého přístroje. Doporučuji vám tedy automatickou detekci vypnout v Nastavení.

Nastavení Playeru pro PocketPC

V položce Menu -> Settings naleznete 3 záložky, v nichž můžete nastavit tyto možnosti:

 • záložka Gps Settings
  • zátržítko Auto Detect Gps – autodetekce vaší GPS. Doporučuji vypnout a nastavit ručně (viz níže), jinak se vystavujete nebezpečí zaseknutí programu a pravděpodobně i celého systému
  • Comm Port – port, ke kterému je připojena vaše GPS
  • Speed – přenosová rychlost
  • tlačítko Test Gps Settings – slouží k ověření funkčnosti spojení s GPS
 • záložka Cartridge Folder
  • tlačítko Select Folder umožňuje vybrat složku, ve které budou uloženy soubory s cartridgemi
 • záložka Units
  • roletkový seznam umožňuje výběr mezi anglo-americkýckým (Imp./U.S.) – Statute a metrickým systémem – Metric

O něco výše jsem psal o častém problému se zaseknutím programu při prvním spuštění, pokud není nadetekována GPS. Ocitenete se tak v začarovaném kruhu, kdy ji potřebujete vypnout, ale kvůli zaseknutí programu se nemůžete dostat do nabídky Nastavení. Naštěstí existuje řešení a to v podobě editace konfiguračního souboru.

Jmenuje se wigconfig.CONFIG naleznete jej ve šložce root:/Program Files/Groundspeak/Wherigo/Player. Pokud tam není, pak jej musíte v počítači nejprve vytvořit např. v Poznámkovém bloku a následně uložit pod tímto jménem. Tento soubor si stáhněte do počítače a v nějakém textovém editoru jej otevřete. Nyní můžete editovat jednotlivé položky. Obsah souboru vypadá následovně:

<configuration>
<appSettings>
<add key=“AutoDetectGps“ value=“False“ />
<add key=“BaudRate“ value=“4800″ />
<add key=“CartDirectory“ value=“Internal Storage\My Documents“ />
<add key=“Units“ value=“Metric“ />
<add key=“CommPort“ value=“COM6:“ />
</appSettings>
</configuration>

Hodnoty můžete přepsat dle popisu „standardního“ Nastavení o něco výše. Tedy např. změnou řádku <add key=“AutoDetectGps“ value=“True“ /> na  False dosáhnete vypnutí automatické detekce GPS, která vám mohla bránit ve spuštění programu.

Nahrávání souboru s cartridgí

V závěru článku si řekneme, kam správně nahrát soubor s cartridgí podle typu přístroje:

 • PocketPC – do složky zvolené v Nastavení (viz výše)
 • Garmin Colorado/Oregon – do složky Wherigo buď na paměťové kartě nebo v interní paměti, doporučuji však interní paměť. POZOR! Soubor je nutno nahrát pouze do této složky, ne do jejích podsložek Saves (zde se ukládají GWS a GWL soubory) či Logs (zde se ukládá záznam chyb, pokud v Playeru dojde k neočekávané chybě)
VN:F [1.9.5_1105]
Hodnocení: 5.0/5 (celkem 3 hlasů)
Wherigo Player - technické záležitosti , 5.0 out of 5 based on 3 ratings
Sdílej s přáteli:
 • Facebook
 • Twitter
 • Digg
 • del.icio.us
 • Google Bookmarks


Komentáře:
24 komentářů k článku "Wherigo Player – technické záležitosti"
Maxinoha napsal 19. 4. 2009 v 11:15

Pokud máte již v PocketPC nainstalovaný nějaký software na směrování portů, např. GPS Gate, stačí jen v PocketPC vypnout autodetekci GPS, spustit wherigo player a v nastavení zvolit port, který máte v GPS Gate nastavený jako odchozí.
Pak je samozřejmě nutné zapnout zpátky v PocketPC autodetekci GPS.


Kemo napsal 30. 4. 2009 v 10:53

Ten konfigurační soubor bohužel nefunguje. Wherigo player bohužel spadne. Dost mě to štve protože v Groudspeaku nemysleli na nestandartní rozlišení (240×240), kvůli tomu nemůžu nastavit přenosovou rychlost GPS (chybí mi tam posuvník)
:(


Sutech napsal 3. 5. 2009 v 22:25

Kemo: můžeš mi ten tvůj soubor poslat? Zkontaktuj mě přes profil na gc.com, pošlu ti adresu mailu – zde ho kvůli botům nechci uvádět…


peca napsal 12. 7. 2009 v 22:03

Me to pomohlo. Bohuzel Player nezvlada VGA rozliseni, takze mam problem s citelnosti napisu, ktere se vzajemne prekryvaji.


Sutech napsal 12. 7. 2009 v 22:47

Ano, tento problém má většina PDA/PPC. Už jsem si zvyknul rozeznávat zbývající metry k zóně jen podle viditelné horní desetiny :-D , takže – jde to :-)


ZCh napsal 14. 7. 2009 v 21:22

Problém s VGA rozlišením je diskutován na http://forums.groundspeak.com/GC/index.php?showtopic=189506&pid=3968538&st=0
Řešením by měl být program RealVGA umožňující změnit rozlišení (viz http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=327830)


eL_KeDaRoSs napsal 29. 10. 2009 v 20:07

Moc se v tom nevyznám, tak se raději zeptám. Rozběhnu Player a následovně pak i cartrige a budu moci hrat Wherigo na Garmin iQue 3600?


Sutech napsal 29. 10. 2009 v 20:20

eL_KeDaRoSs: Bohužel se obávám, že na tomto přístroji to nepůjde. Wherigo Player lze nainstalovat pouze na PDA s Windows Mobile, tento přístroj běží na operačním systému Palm.


eL_KeDaRoSs napsal 29. 10. 2009 v 20:31

A tip na nějakou nejlevnější náhradu, kde by Wherigo šlo?


Sutech napsal 29. 10. 2009 v 20:48

Mobilní telefon podporujicí JAVU (takže dnes už prakticky jakýkoliv) + OpenWIG + samozřejmě buď v mobilu integrovaná GPS nebo bluetooth GPS modul, např. Nokia LD-3W (či novější LD-4W)


eL_KeDaRoSs napsal 30. 10. 2009 v 18:29

Šel koupit přídavný bluetooth GPS modul k SE k750i? A samozřejmě pak s tím hrát Wherigo?


Sutech napsal 30. 10. 2009 v 18:34

Naprosto bez problémů, sám jsem k750i spolu s tou Nokií LD-3W léta používal a jednou zkoušel i hrát wherigo na jedné z prvních verzí OpenWIGu.


eL_KeDaRoSs napsal 1. 11. 2009 v 10:51

A jaka se pohybuje cena toho modulu? Nebo pod jakým názvem to mám hledat? … Časem by neuškodil ani tutoriálek na tuto tématiku. :)


Sutech napsal 1. 11. 2009 v 11:00

Název jsem již uvedl v několika předchozích příspěvcích – Nokia LD-3W. A pokud chceš novější typ, údajně přesnější a hlavně menší (ale s tím zkušenost nemám), pak Nokia LD-4W. Případně se poohlédnout po dalším z mnoha na trhu dostupných BT GPS modulů.
Ceny LD-3W orientačně např. zde: http://www.zbozi.cz/p58355-nokia-ld-3w/?q=nokia%20ld-3w&sId=&r=tab&order=relevance
Každopádně jediný problém je ten, že u té 3W se musí vypnout statická navigace (návod např. na Naviguj.cz), u té 4W mám pocit, že už je to defaultně vypnuto (i když s jistotou to nevím).


pátrač napsal 22. 11. 2009 v 9:19

z neznámého důvodu mi už při instalaci na PDA Acer n321 vypíše že program Wherigo player nelze nainstalovat. Místa je na PDA i na kartě dost. zkoušel jsem to opakovaně a kontroloval PDA. V pda vytvoří poze složky programfiles/groundspeak/wherigo/Player a to je vše . Je to prázdný. Nepomohl ani soft reset netušíte čím by to mohlo bejt?


pátrač napsal 22. 11. 2009 v 9:24

ještě mne napadlo mám tam Net CF 3.5 kvůli programu Geoscout. Mohlo by to dělat problém? na Wherigo je psaný Net CF 2.0


Antonio napsal 25. 11. 2010 v 22:19

po nainstalovani na HTC HD mini, se mi to po spusteni pri detekci GPS totalne kouslo. V adresari wigconfig.CONFIG zadny neni tak jsem jej udelal v poznamkovem bloku. Prosto mi to stale haze neocekavanou chybu. Je tu nekdo kdo to rozchodil na HTC HD mini? DIKY


Jan Pelc (Apac1) napsal 16. 12. 2010 v 23:16

Ahoj mám nokii C6 a chci se zeptat odkud se dá stahnout wherigo?
Díky


Antonio napsal 2. 1. 2011 v 17:08

To je vtip? Na teto strance ve druhem odstavci je link na puvodni stranky! Pozor! je nutne se tam zaregistrovat, ja jsem pouzil registraci na geocaching a pustilo mne to dal :-)

Prosím podruhé umi to nekdo rozchodit na WM 6.5 a pak na HTC HD MINI?


skodik napsal 7. 2. 2011 v 9:20

To Antonio: Ahoj, taky jsem hledal nejaky program pro WherIGo pro WM 6.5(mam HTC s710 bez gps) a bohuzel ten oficialni WhereIGo je jen pro PDA(ty maji jiny wm nez smartphony, tzn. program sice nainstalujes, ale pravdepodobne nebude fungovat). Nasel jsem reseni – wherIGo player v jave, nainstalujes a spustis, z toho co jsem zkousel funguje suprove. Link zde: http://handheld.softpedia.com/progDownload/OpenWIG-Download-77878.html


dygestor napsal 13. 2. 2011 v 0:58

Mám HTC Touch Pro. Po instalaci jsem neměl wigconfig a celý telefon se mi zasekl. Když jsem si ho vytvořil podle návodu, program my spadl. Neplánují opravit verzi pro HTC?


dygestor napsal 13. 2. 2011 v 1:55

Rozchodil jsem to podle tohohle návodu:
http://forums.groundspeak.com/GC/index.php?showtopic=205157
Není potřebawigconfig.


Matt_Stifler napsal 6. 11. 2011 v 9:43

Ahoj. Mam Garmin iQue M4 (OS WM 2003) a pri potvrceni polohy stage pristroj pipne ale potom okamzite zamrzne. Poresetu pristroje se sice stage objevy jako potvrzena ale po projiti vsech se nikde neobevy souradnice finalky. Nemate s tim nekdo zkusenosti? Odpovedi mi spise piste na email, Díky.


Matt_Stifler napsal 6. 11. 2011 v 9:43

Zaslat komentář


+ 9 = thirteen

Jméno: 
Email: 
URL: 
Text komentáře: