URWIGO je českou alternativou k již několik let neauktualizovanému Wherigo Buildru. Jak ale brzy (3.2.2010) poznáte, nejedná se jen o počeštěný builder – autor urwiga (YourSelf) zvolil uplně jiný pohled nad tím, jak sestavovat jednotlivé části děje hry, takže tvorba cartridge je naopak od buildru jednoduchá, přehledná a bude vás i bavit s urwigem pracovat.

Než se dostaneme k výpisu, co vše urwigo umí, možná by vás zajímalo, proč a kdy vlastně vznikl nápad vyrobit nového stavitele. Kdy podle kalendáře přesně nevím, ale bylo to několik dní před publikací cartridge Tučnáci na útěku!. V té době jsem dokončoval lokalizaci originálu Penguin Escape! do ZOO Praha a YourSelf mi pomáhal s dokončením překladů. A aby to šlo rychleji, tak překlady zapisoval přimo do buildru a trpěl. Ne že by měl problémy s překlady, anglicky umí výborně, ale trpěl při práci s buildrem. Takže netrvalo dlouho a zeptal se mě, jak vlastně to wherigo funguje, co je k němu za potřebí a zda bych mu neposkytnul nějaké hotové cartridge. A tak započal proces zrození urwiga. Během něj byli ke spolupráci přizvaní i další: Eva z teamu Fanda199, me2d09 a matejcik, kterým tímto děkuji za spolupráci.

A teď k tomu slíbenému výpisu, co vše urwigo umí. Na začátek bych vás měl upozornit, že urwigo má funkce, které builder nepodporuje a tudíž není možné hotovou cartridge zpětně zobrazit v buildru. Ale jak brzy poznáte, tak vám to vůbec nebude vadit. Z tohoto důvodu urwigo používá pro ukládaní dat svůj vlastní soubor s příponou .urwigo.

Takže co se týče práce s cartridge, máte možnost importovat starší LUA soubor vytvořený v buildru nebo založit úplně novou cartridge. U výstupu máte k dispozici Spustit (spouští cartridge v emulátoru), Zkompilovat cartridge (s volbou pro jaké zařízení) a Sestavit balíček GWZ. U sestavit balíček GWZ se krátce zastavím. V buildru je možnost exportu hotové cartridge přímo na portál wherigo.com, ale už při druhé cartridge zjistíte, že to nefunguje, lépe řečeno přepíše vám to tu první. Takže pak musíte ručně vytvořit balíček GWZ a ten nahrát přes webové rozharní. Urwigo tyto balíčky GWZ rovnou vyrábí, takže jej pak stačí jen nahrát na web wherigo.com. Další funkce, které v buildru nenajdete, vypíši jen heslovitě – určitě si je podrobněji rozebereme, pokud to bude potřeba, v některém z dalších článků:

 • Jednoduchá ochrana před emulátorem a simulačním režimem
 • Jednoduché šifrování textů, odpovědí a identifikátorů v cartridge
 • Výpis chyb a varovaní při vytváření cartridge
 • Tvorba zón v mapě s možností zpětných úprav
 • Náhodná rozhodnutí, náhodné hodnoty
 • Dialogy ukončené tlačítky
 • Uživatelský kód v jazyce LUA
 • Výpočet vzdáleností k zóně
 • Více číselných operací se zaokrouhlováním
 • Seznam proměných pro jednoduché použití
 • V seznamu médií možnost přehrávat zvuky
 • Automatické zkracování odemykacího kódu na 15 znaků
 • Automatické odstraňování diakritiky v textech ve zprávách

Pokud vás program zajímá více tak si jej můžete zdarma stáhnout a vyzkoušet. Další informace ke stažení a instalaci najdete v článku Download & Install URWIGO.

VN:F [1.9.5_1105]
Hodnocení: 4.6/5 (celkem 21 hlasů)
URWIGO český stavitel wherigo cartridge, 4.6 out of 5 based on 21 ratings
Sdílej s přáteli:
 • Facebook
 • Twitter
 • Digg
 • del.icio.us
 • Google Bookmarks


Komentáře:
19 komentářů k článku "URWIGO český stavitel wherigo cartridge"
maaaca napsal 24. 1. 2010 v 20:08

Tak to se fakt tesim az to vyzkousim. Nosim uz dlouho dobu v hlave jeden napad na jednoduche wherigo a podle clanku to vypada, ze by to mohlo bejt i jednoduse realizovatelny :)


wmh napsal 24. 1. 2010 v 23:53

Tak to se taky těším. Třeba pak i dodělám tu přes rok rozdělanou WIG kešku. Ofiko builder mě časem totálně znechutil.


Jarda napsal 25. 1. 2010 v 9:28

V Builderu mám něco hotového, ale je to děs ….. Těším se, na EVENT se sice nedostanu (totálně obsazeno) ale snad to zvládnu i bez něho :)


Renekk napsal 25. 1. 2010 v 21:47

Opravdu se velmi těším na zveřejnění Urwiga. Co jsem se natrápil, než jsem vymyslel jak generovat náhodné číslo a Urwigo to bude umět samo!


W napsal 26. 1. 2010 v 1:57

kde se to da stahnout? :)


Maxinoha napsal 26. 1. 2010 v 10:30

Odkaz ke stažení bude zveřejněn 3.2.2010 ve večerních hodinách po skončení eventu GC235KE


Gerdik napsal 26. 1. 2010 v 22:14

Tak na to se těším. To bude pecka.


W napsal 27. 1. 2010 v 7:53

prima .. jeste dotaz. nektere navigace (IGO8) dokazou ze signalu satelitu stanovit presny cas. ale to bych chtel asi moc aby WIG fungovala jen v predem stanovene datum nebo cas, ze? :)


DJ-team napsal 27. 1. 2010 v 18:57

tleskám, rozdělal jsem wigo po dobu hospitalizace operace s kolenem a pro složitost a topornost jsem se dříve uzdravil a udělal multinu. :-)


faya&freya napsal 28. 1. 2010 v 0:14

Jestli se můžu přimluvit za nás částečné počítačové analfabety :-) prosím prosím také o podrobnější návod.Určitě vyskoušíme…už se těšíme!


me2d09 napsal 28. 1. 2010 v 14:17

W: to se dá zařídit, s určitýma omezeníma…


Homoludnes napsal 28. 1. 2010 v 21:47

Před týdnem jsem koupil novou navigaci Oregon a těšil se na Wherigo hry pro děti a sebe. Se zděšením sem zjistil, že skoro nic není – proto jsem si nainstaloval Builder a pochopil proč nic není. Na 3.2. se těším moc – doufám, že bude více přátelský. Ať vám to šlape H.


Budulman napsal 3. 2. 2010 v 6:19

Wau, tak to gratuluju, konečně to vypadá, že v našich luzích a hájích vzniknou super Whereigo kešule, které kvůli složitosti a nedodělanosti Builderu byly pro spoustu tvůrců nerealizovatelné. Popř. se objeví ty super nápady, které jsou zatím po šuplících :o )


mwh napsal 3. 2. 2010 v 8:33

Mrzí mě že jsem se nestihnul přihlásit na ten event v hlavě mám taky pár nápadu ale čekal jsem na něco takového.


ProKesTom napsal 5. 2. 2010 v 21:25

Jaké je aktuální číslo verze?


Svenny napsal 11. 3. 2010 v 23:55

Teda dneska jsem rozchodil Builder a musim rict, ze jako programatorovi mi bylo trochu na zvraceni… Urwigo vypada podle screenshotu mnohem prehlednejc, takze se tesim az ho vyzkousim.
Jenom bych mel takovou trpkou recnickou otazku – proc sakra .NET?!? Neni to kompatibilni ani samo se sebou a satne se to emuluje na jinejch systemech :-/


me2d09 napsal 28. 3. 2010 v 16:57

Svenny: .NET je framework, který usnadňuje práci programátora, úplně stejně jako třeba Java. Kompatibilní samo se sebou to samozřejmě je a mezi verzema je dopředná kompatibilita skoro ve všem. Navíc těch verzí není zase tak moc, jako třeba u JAVY. Stačí mít prostě poslední verzi…

Pod .NET je to psané taky z důvodu toho, že originální Builder je .NETí záležitost a URWIGO používá jeho emulátor a kompilátor (kvůli kompatibilitě).


xsorm napsal 1. 10. 2010 v 11:28

Nezdarila se mi instalace s hlaskou:

File, playeravatar.gif, has a different computed hash than specified in manifest.


david napsal 1. 10. 2010 v 21:49

Ahoj, mam dotaz. URWIGO se v pohode nainstaluje, ale kdyz jej chci spustit napise, ze program URWIGO prestal pracovat. Nemuze o byt Vistou?


Zaslat komentář


four + = 7

Jméno: 
Email: 
URL: 
Text komentáře: